Uygulama 5-60 dk.
Uygulayan Estetisyen
Hazırlık Kıllar kısaltılmalı
Uyarılar Güneşten korunma

Alexandrite lazer 755 nanometre dalga boyunda, epilasyon amaçlı kullanılan lazerler içerisinde cilde ve kıla rengini veren melanin maddesine en duyarlı lazer tipidir. Melanin yoğunluğuna bağlı olarak hedef dokularda enerji birikimi olur ve ısıya dönüşen bu enerji hedef dokuda etki gösterir. Epilasyon için kullanılan diode ve Nd YAG lazerlerden daha yüksek olan renk hassasiyeti lazer ışığının cildin daha üst tabakalarında kalmasına, yani diğer lazerlere göre daha az derinlikte etki etmesine neden olur. Ancak genel anlamda epilasyon yapılacak pek çok bölgede yeterli derinliğe indiği için etkili ve konforlu uygulama şansı vermektedir. Soğutma ile birlikte uygulanabilirliği konforu artırmaktadır.

Kıldaki renge en duyarlı olan Alexandrite lazer genel anlamda epilasyon yapılacak tüm bölgelerde etkin olması yanında, kılların en üst bölgesinde de kısmen ağda yapılmış hissi verdiği için en sık tercih edilen lazer tipidir. Ancak aynı madde deride de bulunduğu için deri rengi koyulaştıkça derinin de etkilenme ihtimali artacak hatta çok koyu tenlilerde güvenli kullanım imkanı kalmayacaktır. Bunun dışında indiği derinlik en az olan lazer tipi olduğu için erkek sırt bölgesi ile bayanlarda yüz bölgesi gibi derin yerleşimli kıllarda etkin olamamaktadır. Bayan yüz bölgesinde ince kılların uyarılarak kalın kıl formuna ulaşabildiğine dair yayınlar da olduğu için bayan yüz bölgesi epilasyonunda kullanılmaması daha uygundur.

Orta derinlikte etkinliğe sahip diode lazer her açıdan daha optimum bir epilasyon etkisi sağlamaktadır. Alexandritedeki deri hassasiyeti nispeten oldukça düşük olduğu gibi daha derin kıllarda da etkilidir. Bazı tiplerinde Alexandrite lazere benzer kılların üstünde bazı bölge kıllarında yanma sağlamaktadır. Daha derin efekti nedeni ile daha acılı bir epilasyon türüdür.

Avantajları;

  • –  Koyu renkli kıllarda yüksek derecede etkinlik.
  • –  Kılın yüzeyde kalan kısmını da yakması nedeni ile daha uzun süre kılsız dolaşma imkanı.
  • –  Derinliğin nispeten daha az olmasına bağlı daha az acı duyma.
  • –  Kıl yapısının da etkisi ile genital gibi bölgelerde pratik uygulama ve yeterli etkinlik.

Dezavantajları;

  • –  Koyu tenli kişilerde melanin hassasiyetinin yüksekliği uygulama güvenliğini azaltır. Açık tenli kişilerde çok daha güvenli uygulama yapılabilir.
  • –  Diğer lazer tipleri kadar derinliğe etki edemediği için erkek sırtı ve yüz bölgesi gibi derin yerleşimli kıllarda etkisiz kalabilir.
  • –  Özellikle ince yapılı yüz bölgesi kıllarında yeni kılların çıkmasını uyarabilir.