Vücutta istenmeyen kıllar birkaç vücut bölgesi haricinde oldukça yaygındır. Bugün sadece kadınlar değil, erkekler için de istenmeyen kıl olan bölge sayısı artmaktadır. Olağan bir kıllanma sınırı diye bir durum olmadan tüm bölgelerde artık kıl istenmediğinde çözüm aramaktadır. Kılların yok edilebilmesi için kılın lazer enerjisini üzerinde toplayabilecek kadar koyuluğa, kökü yakmaya yetecek kadar da kalınlığa ulaşması gerekmektedir. Açık renk ya da ince tüy formundaki kıllarda yeterli başarı elde edilememektedir. Genç yetişkin bayanlarda sıkça görülen yumurtalık kistleri de dirençli ve normalden fazla kıllanma ile birlikte görülebilmektedir. Başka hormonal bozukluklar da aşırı kıllanmaya neden olabilecek durumlardır.

Türleri

  • Alexandrite
  • Diode
  • Nd YAG
  • Hibrid Lazer (Buzlazer Platin)

Etkileri

Lazer ışığı milisaniyeler süresindeki atış esnasında kıl boyunca biriken enerjiyi kıl köküne ileterek kökü kalıcı olarak tahrip eder. Lazer epilasyonun etkin olabilmesi için kılın rengi ve kalınlığı önemlidir. Koyu renk ve kalın kıllar ideal yapılar olup renk açıldıkça ve kalınlık azaldıkça etkinlik de azalacaktır. Tümü ile beyaz kıllarda ise lazer epilasyonun etkinliği bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde ayva tüyü olarak tabir edilen çok ince kıllarda da etki sağlanamamaktadır.

Uygulama Detayları

Uygulamada hedef deri değil kıl kökü olduğu için ilk hazırlık kılın kısaltılması işlemidir. Deri üzerinde fazlalık yapması deri yüzeyinde de enerji birikmesi ile istenmeyen deri sorunlarına yol açabilir. Uygulanan enerjinin bazı lazer tiplerinde zaten zorunlu olsa da tüm lazer tiplerinde deri yüzeyine jel sürerek uygulanması iletkenlik kalitesinin artırılmasına da soğutmanın daha etkili olmasına da katkı sağlamaktadır.

Lazerler kılları ışık enerjisine hassas olduğu sadece anagen safhasında yok edilebilmektedir. Oysa kılların tümüne uygulama yapılsa da her biri farklı dönemde olduğu için uygulamayla hepsi dökülse bile kalıcı olarak hassas döneminde olanlar dökülmektedir. Bölgeye, kişinin kıl döngüsüne bağlı olarak ortalama tüm bölgelerde yaşanan 2-3 aylık döngülere göre seans aralıkları belirlenmektedir. Klinik çalışmalar ortalama olarak büyük ölçüde kalıcı epilasyon için 6-8 seansa ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Genel olarak çok iyi tolere edilebilen bu uygulama çok koyu tenlilerde, bronzlaşma sonrası ten gerçek rengine dönmeden yapılan uygulamalar ile kılların gereğinden uzun kaldığı durumda yapılan uygulamalarda yüzeyde oluşan yanığa bağlı olarak ciltte geçici renk değişiklikleri görülebilmektedir. Genelde koyu renkli olabildiği gibi açık renkte de iyileşmeler görülebilir. Açık renk olanlar daha uzun sürede geçse de koyu renkli olanlar bir aydan kısa sürede genellikle tümüyle eski rengine dönmektedir.

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin ilk dikkat edeceği nokta bu işlerin yapılabildiği ruhsatlı ve yetkisi olan klinikleri tercih etmek, uygulamaların lazeri taklit eden cihazlarla mı yoksa gerçek lazer ile mi yapıldığını araştırmaktır ki, bu tedbir pek çok sorunun da önüne geçecektir. İşlem sonrası olası her türlü problemi de giderebilme ehliyetinde olan doktor olan merkezlerde yapılma ihtiyacı da buradan kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir