Uygulama 15 dk.
Uygulayan Doktor
Hazırlık Yok
Uyarılar  Temas, Masaj, Sıcak, Spor

Botoks botulinum toksini olarak üretilen ilaç ismidir. Bazı farklı markalarda üretilen ilacın Toksin A ve Toksin B olarak kullanılan tipleri bulunmaktadır. temel özellikleri aynı olmakla birlikte bazı ufak farklılıklar gözlenebilir.

Botoks botulinum toksini olarak üretilen ilaç ismidir. Bazı farklı markalarda üretilen ilacın Toksin A ve Toksin B olarak kullanılan tipleri bulunmaktadır. temel özellikleri aynı olmakla birlikte bazı ufak farklılıklar gözlenebilir.

Etkileri

Uygulama yapılan noktada sinir uçlarında iletiyi geçici olarak durdurarak etki etmektedir. Uygulama yapılan yerden başka yerde etki etme ihtimali olmadığı için oldukça güvenli bir uygulamadır. Botoksun kozmetik amaçlarla kullanımı uzun yıllardır çok sayıda enjeksiyon ile başarıyla sürmektedir. Gözdeki şaşılıktan, spastik hastalıklara kadar pek çok tedavi alanında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Migren tedavisinde de botokstan etkin bir şekilde faydalanılmaktadır.

Mimik kırışıklıklarında ortalama 3-4 ay kadar etki ederken, aşırı terleme kontrolünde 7-8 ay kadar etkinlik göstermektedir. Düzenli aralıklarla, etki süresi tümüyle geçmeden uygulandığında mimiklerin eski hareketine tam olarak dönmesine izin verilmediği için zamanla bu süre giderek uzayabilecektir.

Etki süresi yeni geçirilmiş ya da geçirilmekte olan enfeksiyon hastalıkları ile beraberinde bazı antibiyotik ilaçların kullanıldığı durumlarda etki süresi daha kısa olabilmektedir.

Kullanıldığı Durumlar

Mimik kırışıklıklarında;

Botoks mimiklerin aşırı kullanımından kaynaklanan kırışıklıklarda kullanılan ve kas üzerine olan bu etki konusunda pek çok yenilik olmasına rağmen hala ilk seçenektir. Tüm mimiklere değil de abartı olan mimiklere işlem yapıldığında genel olarak abartı bulunan uygulama yerine son derece doğal bir görünüm elde edilir.

  •        Alındaki yatay çizgiler (Endişe çizgileri)
  •        Kaş arası çizgiler (Kaş çatma çizgisi)
  •        Göz kenarındaki gülümseme çizgileri (Kaz ayağı  çizgileri)
  •        Burun üzerindeki çizgiler (Tavşan çizgileri)
  •        Yüzün alt bölümünde ağız köşelerindeki çökme (Memnuniyetsizlik ifadesi)
  •        Çene bölgesinde çukurlaşmalara ve alt dudakta aşağı düşmeye neden olan mimiklerde
  •        Boyunda yatay çizgilere ve çene yan kısımlarda sarkmayı destekleyen platisma bantlarında botoks etkin olarak kullanılmaktadır.

Bölgesel aşırı terlemede;

Etkin kullanım alanlarından biridir. Yaz aylarında terleme kısmen dahikabul edilebilse de buz gibi soğuk havada aşırı terleyen koltuk altı önemli bir kozmetik sorundur. Yine aynı şekilde terleyen bir avuç içi sosyal sorunlara yol açabilecek iken ayak bölgesinin de sürekli ıslak olması ayrıca başka sağlık sorunlarına açabilecektir.

Koltuk altı bölgesi aşırı terleme kontrolünde en sık kullanılan bölgedir. Avuç içi ve ayak tabanı daha az sıklıkla da olsa uygulama yapılan etkili bölgelerdir. Ortalama olarak 7-8 ay süre ile aşırı terlemenin kontrolünü sağlar. Bu süre nadiren daha kısa olabildiği gibi, daha uzun da olabilmektedir.

Uygulama Detayları

Mimik kırışıklıkları için yapılan botoks ortalama en fazla 10-15 dk’da tamamlanabilen bir işlemdir. Kasların kasılma noktalarının tespiti ile ideal noktalarda, kas içine enjeksiyon yapılır. İhtiyaca göre her noktaya 2-4 ünite kadar enjeksiyon yapılır. Yüzde ideal bir botoks uygulaması için alın ve göz kenarında genel bir uygulama yapılmalıdır. Birbiri ile aşağı ya da yukarı yönde çalışan kas gruplarının ideal bir dengesi için bu gereklidir. Bazı bölgelere sınırlı yapılan botoks ile bazı istenmeyen görüntüler yaşanabilmektedir.

Aşırı terleme kontrolünde yapılan botoks işleminde de genellikle aşırı terleyen bölgenin tespit edilmesi için test uygulanır. Botoks enjeksiyonu yapılacak noktalar tam olarak belirlendiğinde de daha iyi sonuçlar sağlanmaktadır. Genellikle bu amaçla kullanılan botoks ilaç miktarı mimik kırışıklıkları için yapılacak üst yüz bölgesinin iki katı kadardır.

Uygulamadan hemen sonra gündelik hayata dönülebilmektedir. Enjeksiyon yerlerinde kısa süreli geçici kızarıklık ve nadiren küçük çaplı morluk görülebilmektedir. Morluk oluşumuna karşı 3-4 saat kadar bu bölgede sıcak etkisi ya da basınç oluşturmaktan kaçınılması faydalıdır.

Botoksun etkisinin ortaya çıkma süresi ortalama 3-4 günden itibaren başlar. Yaklaşık bir haftada şekillenir. Bu süre içinde kısmi olarak ek uygulamaya ihtiyaç duyulan noktalar var ise yapılabilir. Bu süreçten sonra ortalama olarak 2 aydan erken uygulama yapılması, bağışıklık sistemini etkileyerek botoksun etkisini azaltma ihtimali için istenmez.