Uygulama 10 dk.
Uygulayan Doktor
Hazırlık Lokal Anestezi
Uyarılar 2-3 Saat Temas, Makyaj, Spor

Dudakların yüzde estetik bakıştaki yeri oldukça önemlidir. Dudak dolgusu dudağın bütünsel olarak nasıl göründüğünü belirleyen şekil, boyut ve canlılığı ile ilgili olarak tümüne etki eden çözümler sunar. Doğal formunda var olan şekil bozuklukları ya da yapısal incelik dışında, yaşlanma sürecinde de tüm dokularda olduğu gibi küçülme ve çizgilenme ortaya çıkar. Bunların dışında biraz daha fazla hacim istendiği durumlarda da dudak dolgusuna sıkça başvurulur. Dudak dolgusu için en sık tercih edilen madde olan hyaluronik asit verdiği hacim ile birlikte deriye nem verir ve yenilenme sürecine katkı sağlar.

Planlama

Dudak dolgusu yapılırken kişinin doğal görünümünü önemsemek, yüz yapısına uyumu,hacim ihtiyacını doğru belirlemek önemlidir. Bunun dışında kişinin isteği ne olursa olsun beraberindeki şekil bozuklukları, yaşlanma ya da yıpranmaya ait çizgilenmeler, dudak-burun mesafesinin arttığı durumlar ile dudak üst çentiğindeki düzleşmeler gibi tüm var olanlar tespit edilerek kişiye bütünsel bir tedavi planı sunulmalıdır. Kullanım amacına yönelik olarak dolgunun yapısı belirlenmelidir.

Bununla birlikte çevresindeki yapılardan çenenin şekil ve boyutu, ağız köşelerinin durumu, burunla dudak üst çizgisi arasındaki bölüm gibi dudağın görünüme etki eden diğer yapıların da tedavi içinde düşünülmesi yararlıdır. Örneğin çok küçük bir çene yapısına sahip birine büyük görünümlü bir dudak dolgusu yerine çenenin de dolgu ile büyütülmesi estetik oranlar açısından daha iyi bir görünüm sağlayacaktır.

Sonuçlar

  • Dudak hacmi çok da değiştirilmeden kontur yapılarak daha taze ve hatları güzel gösterilebilir.
  • Dudak hacmi istendiği kadar büyütülebilir.
  • Belli ölçüde şekil bozuklukları ve asimetri ile ilgili düzeltmeler yapılabilir.
  • Sigara ya da yaşlanmaya ait çizgilerin azaltılması sağlanabilir.
  • Hacimsel kısmı çok düşük dolgu tipleri ile aşırı kuruma gibi durumlarda nem desteği sağlanabilir.

Uygulama detayları

Dudak dolgusu lokal anestezi ile yaklaşık 10-15 dakika sürede tamamlanabilir ve ortalama bir yıl gibi bir süre dudakta hacim desteği sağlar. Bu süre boyunca deri yapısında sağladığı iyileşmenin etkisi ile daha uzun süre eski halinden daha iyi görünmeye devam eder.