DOKTORA SOR

  KVK AYDINLATMA METNİNİ OKUDUM, ANLADIM, ONAYLIYORUM

  AÇIK RIZA METNİNİ OKUDUM, ANLADIM, SMS/E-POSTA/MOBİL ARAMA YOLU İLE TARAFIMA ULAŞILMASINA RIZA GÖSTERİYORUM

  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  İsmet İnönü-1 Cd. 732. Sok. Aypalas Residence
  K:4 N:34/32
  Tepebaşı / ESKİŞEHİR

  Kırışıklık ciltte gergin görünümün azalarak katlanma yerlerinin ortaya çıkmasıdır ki bu ya sadece mimik yaparken hareketle ortaya çıkan dinamik çizgilerdir ya da hiç hareket de olmadan uzun dönemde ortaya çıkan yerleşik kırışıklık çizgileridir. Kırışıklık zaman içinde deride yaşlanmaya ait yapısal değişiklikler, altında gergin görünmeyi sağlayan başta yağ dokusundaki kayıplar ile de yerleşik olarak görülmeye başlar. Kuru derilerde çok daha erken kırışıklıklar görülür. 

  Kırışıklık Tedavisi Yöntemleri

  Hareket esnasında ortaya çıkan dinamik çizgilerin en etkili tedavi yöntemi botokstur. Genç yaşlarda düzenli yapılan tedavi ile deride kalıcı katlanma izleri oluşamayacağı için çok daha uzun yıllar kırışıklığın önüne geçilebilir. Özellikle negatif duygu ifade eden mimiklerde hareketi tam olarak durdurmak mümkündür. 

  Ancak hareketsiz durumda da görünen çizgiler deri yapısında kalıcı olarak değişikliklere bağlı oluştuğu için sadece hareketi durdurmak yeterli gelmez. Bu durumda derinin tedavi edilerek canlandırılması, alt dokudaki eksilmelere bağlı derinin bol geldiği durumlarda hacmin tamamlanması da gerekir. Örneğin göz altındaki yağ doku kaybına bağlı kırışmalarda botoks ile hareketi azaltmak yeterli gelmeyip boşlukların dolgu ile giderilmesi deride kırışıklığı giderecektir. Derinin yapısının bozulduğu daha ileri durumlarda ise önce derinin iyileştirilmesi, sonrasında botoks ve dolgu işlemi gerekecektir.

  Derinin yapısında kuruluk gibi nedenlerle ortaya çıkan kırışıklıklarda nem desteği sağlayan hyaluronik asit içeren tedaviler oldukça etkili kırışıklık tedavisi sağlar.

  Derinin yenilenmesini uyarmak için kullanılan enerji bazlı tedaviler, lazer tedavileri, radyofrekans tedavileri, fıkuslu ultrason ve infrared tedavileri etkili yöntemlerdir. Derinin düzenli beslenmesi ve sorun ortaya çıkmadan yapılan medikal bakımlar, mezoterapi gibi besleyici kokteyllerin deriye verilmesi de botoks ile birlikte kırışıklıkların oluşumunu engellemek için faydalı yöntemlerdir.