Derideki koyu renkli lekeler rengini veren melanin maddesini üreten hücre sayısında artış ve/veya sadece üretimin kontrolsüz olarak artması temel sorundur. Sıklıkla güneş etkisi ile ortaya çıkan koyu lekelerin oluşumunda derinin direncini bozan peelingler, ağda gibi soyucu yöntemlerin güneşli dönemlerde yapılması önemli etkendir. Gebelik maskesi olarak da bilinen melasma genel olarak kadınlarda gebelik ya da doğum kontrol ilaçları gibi hormon tedavileri sırasında oluşur. Deri yaşlanması ile ortaya çıkan solar lentigo gibi durumlar ileri yaşlarda görülür.

Tedavi Seçenekleri

Derini yapısının güçlendirilmesi amacıyla;

Mezoterapi

Somon DNA aşısı

PRP

Yapısal değişiklik için tedaviler

BBL

Karbon peeling

Gold peeling

Thulium lazer

LED tedavi

İğneli Radyokrekans

Peelingler

Fraksiyonel Lazerler

Üretimi maskeleyen tedaviler

Enzimatik maske/peelingler,

Kremler

Uygulama Detayları

Uygulamada hedef deri değil kıl kökü olduğu için ilk hazırlık kılın kısaltılması işlemidir. Deri üzerinde fazlalık yapması deri yüzeyinde de enerji birikmesi ile istenmeyen deri sorunlarına yol açabilir. Uygulanan enerjinin bazı lazer tiplerinde zaten zorunlu olsa da tüm lazer tiplerinde deri yüzeyine jel sürerek uygulanması iletkenlik kalitesinin artırılmasına da soğutmanın daha etkili olmasına da katkı sağlamaktadır.

Lazerler kılları ışık enerjisine hassas olduğu sadece anagen safhasında yok edilebilmektedir. Oysa kılların tümüne uygulama yapılsa da her biri farklı dönemde olduğu için uygulamayla hepsi dökülse bile kalıcı olarak hassas döneminde olanlar dökülmektedir. Bölgeye, kişinin kıl döngüsüne bağlı olarak ortalama tüm bölgelerde yaşanan 2-3 aylık döngülere göre seans aralıkları belirlenmektedir. Klinik çalışmalar ortalama olarak büyük ölçüde kalıcı epilasyon için 6-8 seansa ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Genel olarak çok iyi tolere edilebilen bu uygulama çok koyu tenlilerde, bronzlaşma sonrası ten gerçek rengine dönmeden yapılan uygulamalar ile kılların gereğinden uzun kaldığı durumda yapılan uygulamalarda yüzeyde oluşan yanığa bağlı olarak ciltte geçici renk değişiklikleri görülebilmektedir. Genelde koyu renkli olabildiği gibi açık renkte de iyileşmeler görülebilir. Açık renk olanlar daha uzun sürede geçse de koyu renkli olanlar bir aydan kısa sürede genellikle tümüyle eski rengine dönmektedir.

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin ilk dikkat edeceği nokta bu işlerin yapılabildiği ruhsatlı ve yetkisi olan klinikleri tercih etmek, uygulamaların lazeri taklit eden cihazlarla mı yoksa gerçek lazer ile mi yapıldığını araştırmaktır ki, bu tedbir pek çok sorunun da önüne geçecektir. İşlem sonrası olası her türlü problemi de giderebilme ehliyetinde olan doktor olan merkezlerde yapılma ihtiyacı da buradan kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir