Dr. Oğuız Uçar, Eskişehir Medikal Estetik

Ozon Tedavisi

Ozon Tedavi

Ozon tedavinin etkileri

Ozon kanla karıştığı andan itibaren hızla bazı hücrelerle etkileşime girerek bazı moleküllere dönüşmekte, başta bağışıklık sistemi olmak üzere pek çok dokuda cevaplar oluşturur. Bunlar bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, oksijen taşıma sisteminin düzenlenmesi ve anti oksidan sistemin güçlendirilmesini sağlayıcı sonuçlar sağlar.

Ozon Tedavi, Eskişehir

Ozon tedavinin kullanıldığı durumlar

  • Ozon terapi şeker hastalarının enfekte olmuş, iyileşmeyen yaralarının tedavisinde, örneğin diyabetik ayak tedavisinde,
  • Çeşitli hastalıklar sonucu yatakta uzun süre yatmaya bağlı olarak oluşan bası yaralarının tedavisinde,
  • Dolaşım bozukluklarında,
  • Dolaşım bozukluğuna bağlı oluşan ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde,
  • Kanser hastalarının gördüğü tedavilere destekleyici tedavi olarak ve kemoterapi, radyoterapi tedavisi gören kanser hastalarında görülebilecek çeşitli yan etkileri azaltmada,
  • Kas, eklem ve romatizmal hastalıklarda bağışıklık sistemi düzenlemesi ile tedaviye katkı sağlamak,
  • Yoğun adale ağrılarından fibromyaljilere tedavi ve destek tedaviler amacı ile,
  • Viral hastalıklar olan Zona, uçuk ve hepatitlerin tedavisinde,
  • En önemli olarak da sağlıklı ve dirençli kalmak için bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, hücre yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri tamponlayan antioksidan sistemi güçlendirmek amacıyla, hasta olmadan kullanılabilir.

Ozon tedavi uygulama yolları

 

Major otohemoterapi

Otohemoterapi kişiyi kendi kanı ile tedavi etme yöntemidir. Major otohemoterapi yönteminde steril tek kullanımlık steril sete hastanın kendi kanından ortalama 100 ml kan alınır. Cihazdan anında üretilen istenen dozdaki ozon gazı sete havayla temas etmeden yüklenir. Karışımın homojen olması için 2-3 dakika dikkatlice karıştırılır ve hastaya geri verilir. Her seansta bu işlem taze olarak yapılır.

Dikkat edilecek en önemli nokta kana gazı yüklerken kan hücrelerinin parçalanmasına neden olan hemolize işaret eden kanı köpürtmeden uygulama yapılmalıdır.

 

Minör otohemoterapi

Bu yöntem major otohemoterapi ile aynıdır. Fakat alınan kan miktarı çok daha azdır. Miktar ortalama 5 ml.dir. Çok küçük uygulama dozu ve yüzeysel problemler için uygulanan bir yöntemdir. Akne, ürtiker ve bağışıklık sistemini düzenlemeye katkı gereken durumlarda sıkça kullanılır.

 

Rektal yol ile ozon terapi

Hastaya makat yolundan saf ozon gazı verilmesidir. Bu yöntem Crohn ve ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları ve enfeksiyonların tedavisinde başarılıdır. Ayrıca hepatit gibi hastalıklarda barsak yoluyla tedaviyi desteklemek yararlıdır.

 

Lokal ozon terapi

Bazı noktalara ozon ve oksijen karışımı enjekte edilmesidir. Genellikle kas, kıkırdak, eklem rahatsızlıklarında uygulanan bir yöntemdir.

 

Torbalama yöntemi

Problemli alan özel bir malzeme ile torbalanır ve torba içinde terleyip gözenekleri açılan alana saf ozon ve oksijen karışımı gönderilir. Açılan yaralardan deri altına direk olarak ozon geçer ve tedaviye başlar. Bu yöntem genellikle yara, cilt hastalıkları ve problemlerinde kullanılır.

 

Topikal uygulama

Ozonlu olan bakım ürünlerinin deri üzerine sürerek ya da masaj ile uygulanmasıdır. Selülit ve deri problemleri tedavisinde kullanılır.

 

Ozon tedavi uygulama detayları

Ortalama 10-12 seans olarak yapılan ozon tedavi, kişi ve hastalık durumlarına göre tek ya da kombine uygulama yöntemleri ile yapılır. Çoğunlukla da haftada 2-3 seans gibi planlanır. Bazı etkileri altı ay, bazıları ise ortalama bir yıl süreyle devam eden tedavi aşı gibi düşünüldüğünde bu sıklıklarda tekrarlandığında daha çok faydalanılır.


İletişim Bilgileri

İsmet İnönü-1 Cd. 732. Sok.
Aypalas Residence Kat: 4 No: 34/32
Tepebaşı / Eskişehir

Takip Edeyim
Bir "TIK" Yakındayız
KVKK

Please publish modules in offcanvas position.