DOKTORA SOR

  KVK AYDINLATMA METNİNİ OKUDUM, ANLADIM, ONAYLIYORUM

  AÇIK RIZA METNİNİ OKUDUM, ANLADIM, SMS/E-POSTA/MOBİL ARAMA YOLU İLE TARAFIMA ULAŞILMASINA RIZA GÖSTERİYORUM

  İLETİŞİM BİLGİLERİ

  İsmet İnönü-1 Cd. 732. Sok. Aypalas Residence
  K:4 N:34/32
  Tepebaşı / ESKİŞEHİR

  Sorunlar

  Terleme bazı durumlar hariç doğal bir durumdur. Terlemenin genel olarak tüm vücutta beklenenden yoğun olduğu durumlarda genellikle bazı hastalıkların incelenmesi gerekmektedir. Ancak pek çok kişide özellikle koltuk altı gibi bölgelerde olağan dışı yoğun terleme görülmektedir. Hatta bu bazen sosyal hayatı etkileyebilecek seviyede olabilmektedir. Özellikle koyu renk kıyafetlerde aşırı bir koltuk altı terlemesi ciddi görsel rahatsızlıklara neden olur. Buz gibi bir havada dahi koltuk altı bölgesindeki bir terleme normal bir durum değildir. Aynı şekilde avuç içinde yaşanan aşırı terleme de ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Başka bir bölgesel aşırı terleme bölgesi olan ayak terlemesi ise bazı hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

   Uygulama Detayları

  Bölgesel aşırı terlemenin nedeni olan ter bezlerinde kalıcı tahribat ya da terlemeyi uyaran sinirlerde kalıcı ya da geçici süreli ileti engellenmesi farklı yöntemlerle sağlanmaktadır. Ter bezlerine giden uyarıyı geçici süre ile yavaşlatan botoks tedavisi en yaygın kullanılan, etkisi gayet yüksek olan tedavidir.

  Tedavi Seçenekleri

  Uygulama yapılacak bölgede nerelerden kaynaklı bir ter bezi aktivite yoğunluğu olduğu basit bir test ile saptanabilmektedir. Bu sayede direk olarak sorunlu bölgeye tedavi planlanabilmektedir. Terleme bölgesi iyice kurulandıktan sonra alan test solüsyonu ile boyanan alan kuruduktan sonra toz materyal ile direk renk değişimi yaşanan alanlar şeklinde terleme alanı anında görülebilmektedir. Bu sayede nadiren de olsa standart olarak beklenen alanlar dışında yer alan ter bezi aktivite sorunlarında da aynı başarı sağlanabilir. Aksi durumda doğru yere yapılmayan enjeksiyon ile botoks etkili olmadı şeklinde yanlış bir yorum da ortaya çıkabilmektedir.

  Uygulama alanı belirlendikten sonra kırışıklık tedavisinde ortalama olarak kullanılan dozun iki katı her iki uygulama alanına bölüştürülerek enjeksiyon yapılır. En sık kullanılan koltukaltı bölgesine yapılan uygulama son derece konforlu iken, avuç içi ve ayak tabanı uygulamaları lokal anesteziye ihtiyaç duymaktadır.