LAZER EPİLASYON

       Lazer epilasyonda kullanılan enerji, tüm lazerlerde olduğu gibi, ışığın istenilen dalga boyu, enerji miktarı ve uygulama sürelerini sağlayan standarda getiren cihazlarla sağlanır. Bu amaçla en sık kullanılan 755 nanometre Alexandrite lazer kılın rengine en hassas, 810 nanometre olan diode lazer biraz daha hassas ve son olarak da Nd Yag lazer oldukça sınırlı hassasiyet göstermektedir.

       Buz lazer platinum gibi yeni nesil karma (hibrit) cihazlar  ile bu üç dalga boyunda aynı anda atış elde edilebilmektedir. Buz lazer Platinum gibi karma cihazlarda ayrıca enerji kademeli olarak deriye yüklendiği için etkinlikten taviz vermeden  acı olarak son derece konforlu uygulamalar yapılabilmektedir.

       Kıldaki renge en duyarlı olan Alexandrite lazer genel anlamda epilasyon yapılacak tüm bölgelerde etkin olması yanında, kılların en üst bölgesinde de kısmen ağda yapılmış hissi verdiği için en sık tercih edilen lazer tipidir. Ancak aynı madde deride de bulunduğu için deri rengi koyulaştıkça derinin de etkilenme ihtimali artacak hatta çok koyu tenlilerde güvenli kullanım imkanı kalmayacaktır. Bunun dışında indiği derinlik en az olan lazer tipi olduğu için erkek sırt bölgesi ile bayanlarda yüz bölgesi gibi derin yerleşimli kıllarda etkin olamamaktadır. Bayan yüz bölgesinde ince kılların uyarılarak kalın kıl formuna ulaşabildiğine dair yayınlar da olduğu için bayan yüz bölgesi epilasyonunda kullanılmaması daha uygundur.

       Orta derinlikte etkinliğe sahip diode lazer her açıdan daha optimum bir epilasyon etkisi sağlamaktadır. Alexandritedeki deri hassasiyeti nispeten oldukça düşük olduğu gibi daha derin kıllarda da etkilidir. Bazı tiplerinde Alexandrite lazere benzer kılların üstünde bazı bölge kıllarında yanma sağlamaktadır. Daha derin efekti nedeni ile daha acılı bir epilasyon türüdür.

       En derine ulaşan Nd YAG tipi lazerler de kılın rengine en duyarsız kıllardır. Bu nedenle özellikle çok koyu tenlilerde en etkin lazer epilasyon imkanı vermektedir. Derin etkinlik nedeni ile de en acılı lazer epilasyon tipidir.

       Günümüzde teknolojinin yaygınlığı sayesinde pek çok iyi klinikte bu cihaz tiplerinin tümü bulunmaktadır. Çünkü hepsinin öncelikli iyi sonuç sağladığı durum söz konusudur.

 

       Lazer ışığı milisaniyeler süresindeki atış esnasında kıl boyunca biriken enerjiyi kıl köküne ileterek kökü kalıcı olarak tahrip eder. Lazer epilasyonun etkin olabilmesi için kılın rengi ve kalınlığı önemlidir. Koyu renk ve kalın kıllar ideal yapılar olup renk açıldıkça ve kalınlık azaldıkça etkinlik de azalacaktır. Tümü ile beyaz kıllarda ise lazer epilasyonun etkinliği bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde ayva tüyü olarak tabir edilen çok ince kıllarda da etki sağlanamamaktadır.

Uygulamada hedef deri değil kıl kökü olduğu için ilk hazırlık kılın kısaltılması işlemidir. Deri üzerinde fazlalık yapması deri yüzeyinde de enerji birikmesi ile istenmeyen deri sorunlarına yol açabilir. Uygulanan enerjinin bazı lazer tiplerinde zaten zorunlu olsa da tüm lazer tiplerinde deri yüzeyine jel sürerek uygulanması iletkenlik kalitesinin artırılmasına da soğutmanın daha etkili olmasına da katkı sağlamaktadır.

Lazerler kılları ışık enerjisine hassas olduğu sadece anagen safhasında yok edilebilmektedir. Oysa kılların tümüne uygulama yapılsa da her biri farklı dönemde olduğu için uygulamayla hepsi dökülse bile kalıcı olarak hassas döneminde olanlar dökülmektedir. Bölgeye, kişinin kıl döngüsüne bağlı olarak ortalama tüm bölgelerde yaşanan 2-3 aylık döngülere göre seans aralıkları belirlenmektedir. Klinik çalışmalar ortalama olarak büyük ölçüde kalıcı epilasyon için 6-8 seansa ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Genel olarak çok iyi tolere edilebilen bu uygulama çok koyu tenlilerde, bronzlaşma sonrası ten gerçek rengine dönmeden yapılan uygulamalar ile kılların gereğinden uzun kaldığı durumda yapılan uygulamalarda yüzeyde oluşan yanığa bağlı olarak ciltte geçici renk değişiklikleri görülebilmektedir. Genelde koyu renkli olabildiği gibi açık renkte de iyileşmeler görülebilir. Açık renk olanlar daha uzun sürede geçse de koyu renkli olanlar bir aydan kısa sürede genellikle tümüyle eski rengine dönmektedir.

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin ilk dikkat edeceği nokta bu işlerin yapılabildiği ruhsatlı ve yetkisi olan klinikleri tercih etmek, uygulamaların lazeri taklit eden cihazlarla mı yoksa gerçek lazer ile mi yapıldığını araştırmaktır ki, bu tedbir pek çok sorunun da önüne geçecektir. İşlem sonrası olası her türlü problemi de giderebilme ehliyetine sahip doktor olan merkezlerde yapılma ihtiyacı da buradan kaynaklanmaktadır.

BİZE ULAŞIN


Maya Clinic

İsmet İnönü-1 Cd. 732. Sok. Aypalas Residence
K:4 N:34/32 Tepebaşı / ESKİŞEHİR

+90 (222) 230 85 55 +90 (532) 773 73 76

+90 (505) 425 05 05

info@droguzucar.com

İLETİŞİM FORMU


 • facebook
 • twitter
 • instagram
 • google plus
 • pinterest
 • youtube

DUYURULAR

Lazer Epilasyonda Teknoloji Zenginliği; Alexandrite, diode ve Nd YAG, hibrid lazer (Buzlazer Platinum) lazerlerin tümü, tek klinikte...

Teknoloji Zenginliği, Paketlerdeki fiyat avantajı ile; 3+3 seans paketler ile ekonomik seçenekler...

MAKALELER

 • Agnes

  Agnes

 • LAZER EPİLASYON

  Lazer epilasyonda kıllar hassas döneminde, tek seansta kalıcı olarak yok edilebilir.

 • BABYFACE BEAUTY

  Thulium lazer ile açılan çok sayıda mikro kanaldan özel geliştirilmiş cildin gelişimine ve iyileşmesine katkı sağlayacak nano moleküler ürünler deri altına gönderilir.

 • BÜTÜNSEL GÜZELLİK

  Yüzün tamamını değerlendirmek ve sorunların tüm nedenlerine yönelik bir tedavi planı hem daha doğal hem de başarılı sonuçlar sağlayacaktır.