Uygulama 5-60 dk.
Uygulayan Doktro Kontrolünde
Hazırlık Kıllar kısaltılmalı
Uyarılar Güneşten korunma

Buz lazerin teknolojisinde kullandığı diode lazer alexandrite lazere göre 810 nanometre dalga boyundaki yapısı ile daha az renk hassasiyeti olmasına karşın yeterli seviyede duyarlıdır. Daha derin yerleşimli kıllara da etki etmektedir. Buz lazerin klasik diyotlardan çok önemli bir farkı enerjiyi tek seferde hedef dokuya göndermek yerine kademeli olarak yığarak etkinlik göstermesidir. Başlıktaki yüksek etkinlikteki soğutma cildi uygulama süresince soğuk tutmaktadır. Bu sayede cilt yüzeyinde etkili bir soğutma yapabilirken kademe kademe yığılan enerji derin dokulardaki kılın kökünde yeterli ısı ile harabiyet yaratmaktadır.

            Buz lazerin platin versiyonunda da üç epilasyon lazerinin dalga boyu aynı anda karma atış yapılarak daha etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Avantajları;

  • –  Kademeli yığılan enerji sayesinde oldukça acısız ve konforlu uygulama yapılabilmektedir. Bu özellikle yoğunluğu fazla, koyu ve kalın kıl yapısına sahip erkeklerde daha acısız bir epilasyon sağlamaktadır.
  • –  Nispeten daha ince ve açık renkli kıllara da daha yüksek etkinlik sağlanmaktadır.

Dezavantajları;

  • –  Uygulama başarısı her bölgede homojen ve yeterli enerji yığılmasına bağlı olduğu için uygulayanın etkisi diğer cihazlardan daha fazladır.

 

Etkileri;

Lazer ışığı milisaniyeler süresindeki atış esnasında kıl boyunca biriken enerjiyi kıl köküne ileterek kökü kalıcı olarak tahrip eder. Lazer epilasyonun etkin olabilmesi için kılın rengi ve kalınlığı önemlidir. Koyu renk ve kalın kıllar ideal yapılar olup renk açıldıkça ve kalınlık azaldıkça etkinlik de azalacaktır. Tümü ile beyaz kıllarda ise lazer epilasyonun etkinliği bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde ayva tüyü olarak tabir edilen çok ince kıllarda da etki sağlanamamaktadır.

Uygulama Detayları

Uygulamada hedef deri değil kıl kökü olduğu için ilk hazırlık kılın kısaltılması işlemidir. Deri üzerinde fazlalık yapması deri yüzeyinde de enerji birikmesi ile istenmeyen deri sorunlarına yol açabilir. Uygulanan enerjinin bazı lazer tiplerinde zaten zorunlu olsa da tüm lazer tiplerinde deri yüzeyine jel sürerek uygulanması iletkenlik kalitesinin artırılmasına da soğutmanın daha etkili olmasına da katkı sağlamaktadır.

Lazerler kılları ışık enerjisine hassas olduğu sadece anagen safhasında yok edilebilmektedir. Oysa kılların tümüne uygulama yapılsa da her biri farklı dönemde olduğu için uygulamayla hepsi dökülse bile kalıcı olarak hassas döneminde olanlar dökülmektedir. Bölgeye, kişinin kıl döngüsüne bağlı olarak ortalama tüm bölgelerde yaşanan 2-3 aylık döngülere göre seans aralıkları belirlenmektedir. Klinik çalışmalar ortalama olarak büyük ölçüde kalıcı epilasyon için 6-8 seansa ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Genel olarak çok iyi tolere edilebilen bu uygulama çok koyu tenlilerde, bronzlaşma sonrası ten gerçek rengine dönmeden yapılan uygulamalar ile kılların gereğinden uzun kaldığı durumda yapılan uygulamalarda yüzeyde oluşan yanığa bağlı olarak ciltte geçici renk değişiklikleri görülebilmektedir. Genelde koyu renkli olabildiği gibi açık renkte de iyileşmeler görülebilir. Açık renk olanlar daha uzun sürede geçse de koyu renkli olanlar bir aydan kısa sürede genellikle tümüyle eski rengine dönmektedir.

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin ilk dikkat edeceği nokta bu işlerin yapılabildiği ruhsatlı ve yetkisi olan klinikleri tercih etmek, uygulamaların lazeri taklit eden cihazlarla mı yoksa gerçek lazer ile mi yapıldığını araştırmaktır ki, bu tedbir pek çok sorunun da önüne geçecektir. İşlem sonrası olası her türlü problemi de giderebilme ehliyetine sahip doktor olan merkezlerde yapılma ihtiyacı da buradan kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir